Seminarium językowe w Königswinter

            Seminarium językowe w Königswinter,niedaleko Bonn, odbyło się w  dniach 30.11. - 8.12.2014 r. Grupa studentów I roku filologii germańskiej z KPSW w Jeleniej Górze oraz III roku z PWSZ w Wałbrzychu wyjechała tam  dzięki dofinansowaniu niemieckiego Ministerstwa  Kultury.

Zakwaterowano nas w Haus Schlesien – Domu Śląskim. Miejsce to jest kompleksem hotelowym, na którego terenie znajduje się Muzeum Śląskie. Sale wykładowe, biblioteka i czytelnia są udostępniane młodzieży oraz studentomz Niemiec, Polski i Czech, czyniąc ten zakątek niezwykle atrakcyjnym.

            Przygotowano dla nas bogaty program szkoleniowo-turystyczno-rekreacyjny, którego tematem były „Schlesische Begegnungen” czyli „Śląskie Spotkania”. Liczne wykłady o tematyce historyczno-naukowej były prowadzone przez badaczy niemieckich, co w bardzo poważnym stopniu wzmagało naszą kompetencję językową. W kwestiach językowych wymagających wyjaśnienia, zawsze mogliśmy liczyć na profesjonalną asystę dra S. Ludwina,  opiekuna naszej grupy seminaryjnej.

     Codzienne wyjazdy krajoznawcze poza Königswinter, m.in. do Bonn, Kolonii, Düsseldorf'u, Rhöndorf'u były dla nas bogatym źródłem informacji o regionie, w którym przyszło nam odbywać to seminarium.

            Pobyt zorganizowano tak, abyśmy mieli również odrobinę czasu wolnego.  Zwiedziliśmy miejscowy Weihnachtsmarkt, byliśmy na zakupach, a zaplecze rekreacyjne hotelu pozwoliło nam na aktywny odpoczynek.

 

ZWIEDZILIŚMY m. in.:

- Duesseldorf – zabytkowe centrum i piękne promenady wzdłuż Renu; „diabelski młyn”, Stary Browar i czekoladziarnia. Wszystkie te ciekawe miejsca zwiedziła z nami przemiła pani dyrektor z Gerhart-Hauptman-Haus w Düsseldorfie.

 

-  Rhöndorf – niewielkie miasteczko w pobliżu Königswinter. Znajduje się tam dom Konrada Adenauera, który w latach 1949-1963 sprawował urządkanclerza RFN.  Obecnie Dom Kanclerza wraz z przylegającą posesją stanowią muzeum. Niektórzy z nas czuli się w tym domu jak u siebie. Jednak bezapelacyjnym hitem tego obiektu jest całoroczna szopka bożonarodzeniowa, zajmująca pół pokoju.

W tej miejscowości czekała na nas również niezwykle miłaniespodzianka – zaproszono nas na degustację do lokalnej wytwórni win.

 

- Bonn – samo miasto nie rzuciło nas na kolana, za to Muzeum Historii Niemiec po roku 1945 okazało się miłym zaskoczeniem. Eksponaty z czasów „zimnej wojny”, stare samochody, motocykle, czołg, wyposażenie wnętrz, osiągnięcia techniki, pamiątki RFN i NRD – jednym słowem miłe wspomnienia nie tylko dla studentów 40+.

 

- Kolonia – przede wszystkim Kölner Dom. Robi wrażenie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. „Weihnachtsmarkt wokół Katedry był imponujący. Tak, tam integracja naszej grupy osiągnęła apogeum.

 

- Haus Schlesien – w Domu Śląskim wystawę „Leben unterm Hakenkreuz” - „Życie w czasach swastyki” pokazał nam jej twórca – student Jannik Tapken, który od 13-go roku życia zbiera eksponaty dotyczące faszyzmu, propagandy nazistowskiej, „terroru” lat 30-tych, dojścia Hitlera do władzy. Próbuje wyjaśnić, jak i dlaczego doszło do tego historycznego dramatu.

Pobyt zakończyliśmy prezentacją projektów, które przygotowywaliśmy w grupach podczas seminarium. Dotyczyły one zagadnień Unii Europejskiej, tj.  współpracy Polski i Niemiec; życia Gerharta Hauptmanna, spisku Kreisauer Kreis oraz obecnej działalności Fundacji Krzyżowej.

Uczestnicy seminarium otrzymali certyfikaty ukończenia seminarium oraz 3 punkty ECTS.

PS.: Kuchnia w Haus Schlesien była różnorodna i smaczna. Koleżankom z dietą bezglutenową zapewniono osobne menu!



design by : LEMONPIXEL.pl